Ciocnirea ouălor de Paşti

Marți 07.04.2015, cei 14 copii de etnie rromă din cadrul proiectului : Pentru o viață mai bună!, demarat de Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Fetești în colaborare cu Școala Gimnazială Mihai Vitazul Fetești, au pus în scenă o piesa de teatru, și anume: Ciocnirea ouălor de Paști.

Pentru ca aceasta să fie pusă în scenă de către copii, ei au fost pregătiți din timp, în cadrul activităților demarate în proiect, de către doamna asistent social Stanchi Laura și doamna mediator școlar Vișan Nela.

La această activitate copiii au fost însoțiți de către părinți, iar la sfârșit ei au primit din partea Biroului de Asistență Socială al Protopopiatului Fetești, pachete cu dulciuri și jucării, iar părinții pachete cu alimente (zahăr, făină, ulei, orez, prăjituri), dorindu-le acestora sărbători pascale mai calde și pline de lumina Sfântă a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

Acest proiect social, dintre cele două instituții, care se desfășoară pe o perioadă de un an, mizează în principal pe implicarea în educație și sprijin material pentru copiii de etnie rromă, care provin din familii aflate în situații de dificultate.

A consemnat asistent social STANCHI LAURA-ALINA-Protopopiatul Fetești.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...