Voluntari pentu copii

Luni, 11 mai 2015, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Fetești și Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești, au fost alături de cei 15 copii aflați în regim de plasament, de la Casa de tip familial Gabriela din cadrul D.G.A.S.P.C. Ialomița.

La această activitate de voluntariat au participat 8 elevi voluntari și au fost însoțiți de doamnele profesoare Goga Georgeta și Șuner Ionica, iar în cadrul acesteia ei au confecționat alături de copii lăsți în grija statului de către părinții care nu au posibilități materiale pentru a le oferi un trai decent, diferite figurine: de animale domestice și sălbatice, păsări și flori din farfurii de carton.

Acțiunea a fost organizată cu scopul de a promova voluntariatul în rândul elevilor de liceu, în Săptămâna Națională a Voluntariatului (11-15.05.2015).

La sfârșitul acțiunii eleva Crețu Andreea, care a participat la numeroase proiecte de volutariat, a declarat următoarele: ,, Nimic nu se compară cu îmbrățișările pe care acești copii nevinovați ni le dăruiesc la fiecare întâlnire și bucuria lor atunci când noi ne jucăm cu ei și suntem alături de ei’’.

Copiii au primit din partea Biroului de Asistență Socială, pachete cu dulciuri și fructe.

A consemnat asistent social STANCHI LAURA-ALINA, Protopopiatul Fetești
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...