Fără tutun, fără alcool!

Vineri, 15 mai 2015, în cadrul proiectului Pentru o viață mai bună! demarat între Biroul de Asistență Socială și Școala Gimnazială Mihai Viteazul Fetești, a avut loc activitatea cu scop preventiv : Fără alcool, fără tutun!.

La activitate au participat 13 copii de etnie rromă, beneficiari în cadrul proiectului care au urmărit cu atenție informațiile oferite de doamna subcomisar Dănilă Ana-Maria, din cadrul Centrului dePrevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița, care le-a prezentat sub formă de filmulețe educative, efectele nocive ale fumatului și a consumului de alcool.

Ca alternativă la aceste vicii au fost prezentate, tot în cadrul unui filmuleț, modalități sănătoase de petrcere a timpului liber (exerciții fizice, jocuri în aer liber, drumeții).

Copii au primit cu mare interes și atenție toate cele prezentate aducând și ei exemple concrete din viața de zi cu zi a efectelor pe care tutunul alcoolul îl au asupra oamenilor.

A consemnat asistent social STANCHI LAURA-ALINA-Protopopiatul Fetești
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...