Toți copiii au aceleași drepturi

Vineri, 20 noiembrie 2015, cu ocazia Zilei Internaționale a Drepturilor Copiilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Fetești, a organizat o activitate interactivă, pentru cei 15 copii de etnie rromă, din cadrul Proiectului: ,,Pentru o viață mai bună!’’.

În cadrul acestei activități, doamna asistent social Stanchi Laura, le-a vorbit copiilor despre semnificația și însemnătatea acestei zile, le-a enumerat drepturile pe care aceștia le au, conform Convenției ONU cu privire la drepturile copiilor, care a fost semnată în data de 20.11.1989.

Cei 15 copii au lucrat pe echipe formate din câte 5 memebri, în cadrul cărora au răspuns la diferite întrebări legate de tema activității și studiu de caz, încercând pe acestă cale ( lucrul în echipă), să-și formeze anumite deprinderi, cum ar fi: responsabilitatea, respectul de sine și de colegi, comunicarea, munca în grup.

Copiii au dovedit un mare interes față de această activitate, de modul de lucru, dar și de informațiile pe care le-au primit în cadrul acesteia.

A consemnat asistent social STANCHI LAURA-ALINA-Protopopiatul Fetești
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...