Slujire arhierească la parohia Fetești Oraș

Duminică, 7februarie 2016, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, a săvârşit SfântaLiturghie arhierească la parohia Fetești Oraș, din Protopopiatul Fetești.

Sub protiaPreasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au slujit preacuviosul ArhimandritulRafail, vicar eparhial, preacucernicii părinți consilieri: Daniel FlorinEnașcu, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinteprotopop Ionuț Costinel Voicu, preoţi şi diaconi.

În cuvântul deînvăţătură Preasfinţia Sa a vorbind despre Pilda Talanților, despre privegherearesponsabilă la care ne cheamă Mântuitorul, despre mărturisirea creștină pecare suntem chemați să o împlinim.

După SfântaLiturghie, Preasfinția Sa, împreună cu soborul de slujitori, a săvârșit slujbaparastasului pentru fericitul întru adormire Teoctist Patriarhul, la împlinireaa 101 ani de la naștere, precum și pentru fericiții ctitori, slujitori șibinefăcători ai sfintei biserici.

Preasfinţia Sa avizitat parohiile Fetești Gară I și „Sfântul Prooroc Ilie” – Fetești.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...