Parohia Feteşti-Oraş și-a sărbătorit hramul

În biserica parohiei Fetești-Oraș, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Municipiul Fetești s-a săvârşit în seara zilei de duminică, 14 august 2016 slujba Vecerniei unită cu Litia, urmate de frumoasa slujbă a Prohodului Maicii Domnului de către un sobor de preoţi, invitați de părintele paroh Iliescu Neagu, slujitori ai sfintelor altare din Municipiul Feteşti. Astfel au participat preacucernicii preoţi: Vădana Marian, Duță Marin, Petre Nicolae, Brateș Alexandru, Vădana Ștefan și Dumitru Marius.

Credincioșii Parohiei Feteşti-Oraş au participat, ca în fiecare an, în număr mare, cu bucurie la serbarea ocrotitoarei parohiei lor, Maica Domnului, înfrumusețând lăcașul de cult prin prezența lor.

După cuvântul de învățătură rostit de părintele paroh, care a vorbit despre importanța cinstirii Maicii Domnului prin slujba Prohodului, a urmat împărţirea Litiei tuturor credincioşilor iar părinţii slujitori și invitații au luat parte la o agapă oferită de parohie în cinstea praznicului.

A consemnat Preot Dumitru Marius – Parohia Fetești-Dudești, Protopopiatul Fetești.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...