Slujbă Arhierească la parohia Fetești Oraș

Duminică, 17 iunie 2018, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincențiu a adus bucurie duhovnicească credincioșilor din Parohia Fetești Oraș cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, din Protopopiatul Fetești, slujind Sfânta Liturghie în a treia Duminică după Pogorârea Sfântului Duh.

Sub protia Preasfinției Sale, s-a săvârșit Sfânta Liturghie, la care au slujit preacuviosul părinte arhimandrit Rafail, vicar eparhial, preacucernicii părinţi consilieri Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu, Ioan – Florin Simion, Nicușor – Silviu Dascălu și Marius Gabriel Purcărea, preacucernicul părintele protopop Marian Pătărlăgeanu, Protopop de Fetești, preoţi şi diaconi.

Reprezentanții autorităților locale au fost prezenți alături de numeroși credincioși la Sfânta Liturghie.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost rostite rugăciuni speciale pentru ploaie.

Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a împărtășit toți copiii care au fost prezenți la Sfânta Liturghie.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţitul Părinte Vincențiu a explicat pericopa evanghelică a zile şi a vorbit despre îndemnul Mântuitorului: „căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui, și toate acestea se vor adăuga vouă” (Matei VI, 33), îndemnând credincioșii să împlinească această poruncă pentru a se întării în lupta cu ispitele vieții.

Preasfinția Sa a acordat prin hirotesie rangul de iconom preacucernicului părinte Marius Adrian Dumitru, de la Parohia Fetești Dudești, care este și secretarul Protopopiatului Fetești.

Preasfinția Sa a binecuvântat toți credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie.

Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...